-
Security Turnstile Gate
-
Full Height Turnstile
-
Facial Recognition Turnstile
-
Flap Barrier Gate
-
Swing Barrier Gate
-
Barcode Scanner Turnstile
-
Security Guard House
-
ESD Gate
-
Access Control Turnstiles
-
Tripod Turnstile Gate
-
Half Height Turnstiles
-
RFID Turnstile
-
Speed Gate Turnstile
-
Turnstile Security Systems
-
Fingerprint Turnstile
-
Coin Operated Turnstile
-
Subway Turnstile
-
Ticket Management Systems
-
Car Wheel Lock
-
Car Parking Lock
-
Parking Barrier
-
Alex Wong in PhilippinesGood quality products, competitive price and high quality services. Worthy trust and recommending business partner. -
Asif Khan in BahrainGoldantell is a Gold supplier, save me a lot of time to do the purchasing! And always giving professional suggestion, help me a lot in business! -
Ahmed Al-Farsi in The UAEFacial recognition turnstiles wowed tenants. Synced with access cards seamlessly. Engineers even worked through Eid. -
Klara Müller in GermanPrecision gates sync with assembly robots. German-spec turnstile gates, Chinese speed. Zero warranty claims in 18 months -
Michael Fusco in USAHi,Charlene,we've received the cargo!Our engineer tested the barriers,they all working very well!Now,I wanna make a new order!
High Security 304 SS Turnstile Gate Anti-pinch Low Noise Facial Recognition E Gate for Public Building
| Place of Origin | Guangdong,China |
|---|---|
| Brand Name | Goldantell |
| Certification | CE,IS9001 |
| Model Number | GAT |
| Minimum Order Quantity | 1 passage |
| Price | 800USD-2000USD |
| Packaging Details | Inside Carton,outside packed with crate or closed wooden case |
| Delivery Time | 7-12 working days |
| Payment Terms | TT,western union,L/C,paypal,etc |
| Supply Ability | 500 passages one month |
| Product NameWay Of Control | Facial Recognition E Gate | Infrared Quantity | 8-12 Pairs Depend On Lenght |
|---|---|---|---|
| Type | Full Automatic | Communication Method | TCP/IP Or RS485 |
| Using Enviroment | Indoor&outdoor | Package Size | 1500mm Length×100mm(surface Width)×1000mm Height |
| Operating Temperature | -20°C ~ 60°C | Product Material | 304 SS,full 1.5mm |
| Highlight | 304 SS Turnstile Gate,Anti-pinch Facial Recognition E Gate,Low Noise Facial Recognition E Gate |
||
Goldantell Fast Facial Recognition E Gate has been specifically designed to meet the requirements of venues that need wide passing and a sleek appearance.
The turnstile features a simple yet elegant design with streamlined color light strips and construction using national standard aluminum molding.
- Supports multiple access methods: QR Code, Fingerprint, Face recognition, IC/ID Card, Sensing, ESD tester, coin/token operation
- Advanced movement structure ensures long-term operation reliability
- Ideal for airports, metro stations, residential areas, universities, office buildings, and other public venues
| Model | GAT-699 |
|---|---|
| Size | 1500mm Length × 100mm (surface width) × 1000mm Height |
| Material | Wire Drawing SUS304 |
| Pass Width | 600mm-900mm |
| Passage Direction | Single directional/Bi-directional |
| Pass Rate | 35-40 persons/minute |
| Operating Time | 0.2 seconds |
| Power Input | AC100-240V, 50/60HZ |
| Working Voltage | 24V |
| Arm Material | 10 mm Acrylic |
| Pilot Lamp | Red, Green, Blue |
| Working Environment | Indoor |
| Communication Interface | RS485, Dry contact |
| Mechanism | Brushless motor + encoder precision control + precise clutch, stable operation for 8 million times |
| MCBF | 8,000,000 Cycles |
Goldantell exclusive patent for the Facial Recognition E Gate (patent number: ZL 2018 3 0171437.0)
- Material: 304 stainless steel with full body thickness of 1.5mm for chassis
- Dimensions: 1500x100x1000 (mm) with standard cross passage width of 650mm for two units
- Luxurious ultra narrow flat arc design with high-end black acrylic top cover
- Unique green direction indicator and acrylic cover plate with three-color LED decoration
- Fully automatic collision avoidance and self-reset control
- Triple anti-pinch and anti-collision protection: Mechanical + infrared sensing + circuit control
- Illegal intrusion and tailgating alarm with power outage free passage for fire safety compliance
- Multiple opening methods: smart card swiping, QR code scanning, and facial recognition
Product Packaging:
- E Gate unit
- Installation Manual
- Warranty Card
Shipping Information:
- Ships within 7 business days
- Samples shipped by air, quantity purchases normally by sea
Founded in 2007, Shenzhen Goldantell Technology is China's leading supplier of channel management equipment and intelligent security system solutions.
As a high-tech company with integrated manufacturing and marketing, Goldantell employs R&D teams composed of doctors, masters and senior professionals committed to continuous innovation. The company holds independent intellectual property rights for a full range of products with up to 10 patent applications.
Goldantell has established a perfect quality management system, passing ISO9001 international quality system authentication and CE authentication. Their products are used by Capital International Airport, Ministry of Public Security, Human Resources and Social Security, the Ministry of Foreign Affairs, and various real estate and technology parks.
The company has received numerous awards including "China Top Ten Security Brands First", "Guangdong Famous Brand", "State-level High-tech Enterprise", and "Shenzhen Top Hundred Enterprises".


Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews