-
Security Turnstile Gate
-
Full Height Turnstile
-
Facial Recognition Turnstile
-
Flap Barrier Gate
-
Swing Barrier Gate
-
Barcode Scanner Turnstile
-
Security Guard House
-
ESD Gate
-
Access Control Turnstiles
-
Tripod Turnstile Gate
-
Half Height Turnstiles
-
RFID Turnstile
-
Speed Gate Turnstile
-
Turnstile Security Systems
-
Fingerprint Turnstile
-
Coin Operated Turnstile
-
Subway Turnstile
-
Ticket Management Systems
-
Car Wheel Lock
-
Car Parking Lock
-
Parking Barrier
-
Alex Wong in PhilippinesGood quality products, competitive price and high quality services. Worthy trust and recommending business partner. -
Asif Khan in BahrainGoldantell is a Gold supplier, save me a lot of time to do the purchasing! And always giving professional suggestion, help me a lot in business! -
Ahmed Al-Farsi in The UAEFacial recognition turnstiles wowed tenants. Synced with access cards seamlessly. Engineers even worked through Eid. -
Klara Müller in GermanPrecision gates sync with assembly robots. German-spec turnstile gates, Chinese speed. Zero warranty claims in 18 months -
Michael Fusco in USAHi,Charlene,we've received the cargo!Our engineer tested the barriers,they all working very well!Now,I wanna make a new order!
Facial Access Control Turnstile Gate
| Place of Origin | Guangdong,China |
|---|---|
| Brand Name | Goldantell |
| Certification | CE/ROHS/FCC/IS9001 |
| Model Number | GAT-RLT2020 |
| Document | Goldantell turnstile gate b...re.pdf |
| Minimum Order Quantity | 2pcs / pair |
| Price | negotiation |
| Packaging Details | Packed in carton firstly,and then reinforced with export wooden case for outer packing |
| Delivery Time | 7 working days after received your payment |
| Payment Terms | T/T,western Union,LC,Paypal |
| Supply Ability | 1,000pcs per month |
| Product Name | Facial Access Control Turnstile Gate | Suit For | Indoor&outdoor |
|---|---|---|---|
| Wiegand Format | 26/34 | Size Of Product | 1400*200*1000mm |
| Application | Health Projects,hotel,canteens, Hospitals, Office Buildings, Customs, Agencies, Tourist Attractions, Factories | Compatible | RFID Access& Face Biometric Recognition Access Control Or Other Access Control Compatible |
| Power Supply | AC 100~240 Volt | Opening Transit Speed | 30-40 Person Per Minute |
| Material | 304 Stainless Steel | Custom | Custom Logo,size,material Available |
| Highlight | 40 Person/min Access Control Turnstile Gate,HSR Access Control Turnstile Gate,30 Person/min Facial Recognition Turnstile |
||
High Standard Facial Access Control Turnstile Gate for Office Building, Hotel, Factory, Stadium, and School applications.
Shenzhen Goldantell Technology Co. LTD is a high-tech enterprise specializing in turnstile gates since 2007. As a TOP 10 manufacturer of automatic barrier turnstile gates in China, we operate from our own 20,000 square meter factory in Shenzhen, featuring nearly 500 square meters of laboratory space and a 400 square meter showroom.
With over 250 employees, including 50+ personnel in R&D, and more than 150+ patents on technical and design innovations, Goldantell ensures high-quality turnstile barrier gates and reliable maintenance services.
| Specification | Details |
|---|---|
| Material | 304 Stainless Steel |
| Dimensions | 1200×300×900 mm |
| Arm Length | 500mm |
| Dry Contact | 12V |
| LED Indicating Light | One |
| Card-reading Window | Two |
| Rated Power | 120W |
| Operating Temperature | -25℃ ~ +60℃, RH ≤90% |
| Related Humidity | ≥90%RH |
| Communication Interface | RS485, distance ≤1200m |
| Normal Running Life | 3 million cycles |
| Power Supply | AC 220V/110V ±10% 50/60MHZ (optional) |
| Opening Transit Speed | 30-45 persons per minute |
| Driving Motor | DC 24V brush motor |
| Closing Transit Speed | 25-35 persons per minute |
![]()
| Feature | Specification |
|---|---|
| Product Name | Body Temperature Detection Face Recognition Terminal |
| Wiegand / RS232 | Wiegand format 26/34, RS232 |
| Function | 1:1 face identification, supports detection and tracking of multiple people simultaneously |
| Screen | 8-inch, full-view IPS LCD screen |
| Wired Network | 1 x RJ45 Ethernet socket |
| Network Module | Supports Ethernet, wireless (WiFi) |
| Relay Output | 1 door opening signal output |
| Card Reader | Optional (IC card reader/ID card reader) |
| Device Size | 373.7 × 135 × 85 mm |
| Application Area | Specific Locations |
|---|---|
| Entertainment Places | Movie theaters, Fitness halls, Country clubs, Fairground, Clubs, Swimming Hall, Fitness Gym |
| Public Places | Subway, Airports, Stations, Library, Bookstores, Parks, Exhibition halls, Stadiums, Museums, Apartments, Residence Area, Offices, Commercial buildings |
| Business Organizations | Hotel, Factory, Bank, Prison, Hospital, School, Enterprise's Entrance and Exit Attendance |
• Below 10 sets: 7-10 working days
• 10-20 sets: 15 working days
• 50-100 sets: 20 working days
• 200-500 sets: 25-30 working days
Custom logo or system installation adds 3-5 working days.
• Above 10 pairs: Recommended sea shipment (7-45 days depending on destination country)
• Custom turnstile design based on your requirements
• Logo printing on turnstiles
• Custom retail box packaging


Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews